Ćwiczenia z zakresu Kinezjologii Edukacyjnej

ĆWICZENIA Z ZAKRESU KINEZJOLOGII EDUKACYJNEJ

realizowane w grupie VI

Od października nauczycielki grupy VIrealizują w ramach zajęć ćwiczenia z Kinezjologii Edukacyjnej wspierające naturalny rozwój dziecka.

Co to jest Kinezjologia Edukacyjna?

Kinezjologia Edukacyjna zajmuje się ruchem i jego wpływem na uczenie się, wspiera naturalne zasoby człowieka, wykorzystuje wzajemne zależności rozwoju fizycznego, emocjonalnego i intelektualnego.
Twórcą Kinezjologi Edukacyjnej jest Paul Dennison doktor nauk pedagogicznych. Stosowane w Kinezjologi Edukacyjnej ćwiczenia wspomagają funkcjonowanie na optymalnym poziomie. Stosując ćwiczenia na przekroczenie linii środka, energetyzujące, rozciągające, relaksujące, znacznie poprawia się umiejętność komunikacji, organizacji, koncentracji. Ćwiczenia rozwijają pewność siebie, ułatwiają wyrażanie potrzeb, otwierają na zmiany, przyspieszają i uskuteczniają naukę.

Co dają dziecku ćwiczenia "Gimnastyki Mózgu"?
Przede wszystkim wspierają naturalny rozwój dziecka i stymulują dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Rozpatrując to bardziej szczegółowo, ćwiczenia "Gimnastyki Mózgu":
- poprawiają ekspresje słowną i twórcze myślenie,
- usprawniają percepcję wzrokową i słuchową,
- poprawiają koncentrację, koordynację wzrokowo- ruchową i słuchowo-ruchową,
- ułatwiają zapamiętywanie,
- wzmacniają koordynację i pracę obu półkul mózgowych,
- usprawniają pamięć długoterminową i krótkoterminową,
- umożliwiają rozwój abstrakcyjnego myślenia, poprawiają koordynację lewej i prawej strony ciała,
- pogłębiają oddech,
- wspomagają pozytywne nastawienie,
- równoważą emocjonalnie, relaksują,
- poprawiają umiejętności komunikacyjne.
Ważnym elementem ćwiczeń jest picie wody (nasz organizm w większości składa się z wody, picie wody pobudza energię).

Dzieci uczą się w sposób naturalny. Z łatwością przystosowują się do otoczenia i są w pełni rozluźnione oraz w instynktowny sposób odnajdują najwłaściwszy sposób uczenia się wchłaniając nieprawdopodobną ilość informacji i wykorzystując je w swych działaniach niemal natychmiast po ich otrzymaniu.

Wprowadzając ćwiczenia z zakresu Kinezjologii edukacyjnej pozwalamy dziecku na to by bez przeszkód badało swoje otoczenie, posługując się wzrokiem i słuchem, by eksperymentowało bez ograniczeń. A to oznacza, że otaczamy je miłością i dostarczamy mu wsparcia, wzmacniając jego działania. Umysł dziecka jest otwarty i przygotowany by wkrótce rozpocząćnaukę.

Copyright © 2013. Przedszkole 9 Lębork Rights Reserved.